Strakoničtí biatlonisté mají za sebou veleúspěšné vystoupení na mistroství světa v orientačním biatlonu. Dějištěm mistroství bylo město Storkow u Berlína, kam se sjela celá světová špička v orientačním biatlonu. Švédsko, Dánsko, Finsko, Německo a v neposlední řadě Česká Republika, toť jen stručný výčet favorizovaných zemí na zisk medaile. Česká výprava zaznamenala historický úspěch v podobě 25 medailí, z nich 3 putovaly do Strakonic.
V prvním dnu mistroství se závodníci museli vypořádat s náročným dlouhým závodem, tedy klasikou. Tento závod se skládá ze 3 částí. Nejprve se závodník musí vypořádat s takzvanou lokální orientací, kdy se běží po vyznačené trati s mapou, do které musí závodník označit na přesnost jednoho milimetru na trati vytyčené kontroly. Kontrol je celkem deset a nepřesnost jednoho milimetru je penalizována jednou trestnou minutou. Na každé kontrole je možné získat až 10 trestných minut. Celkem tedy závodník může nasbírat v této části klasiky až 100 trestných minut, které vždy velmi míchají celkovým pořadím.
Pak následuje střelba - desetiranná položka v leže a za každý nesestřelený terč si závodník ke svému celkovému času v cíli přičte 2 minuty. Toto samé platí i u položky ve stoje, která se odehrává po orientační části s klasickými kontrolami. Po položce ve stoje následuje krátký sprint do cíle. V této disciplíně měla ČR velkou oporu ve strakonickém Jiřím Jeníčkovi, který nezklamal a vybojoval světový bronz, po velmi vydařené lokální orientaci, která jej řadí do světové špičky právem.
Cesta za tímto úspěchem byla velice trnitá díky chybě rozhodčích, závodě terčů a díky dalším faktorům. Jak sám potvrdil Jiří Jeníček těmito slovy: ,,Lokální orientace byla velmi náročná kvůli nevýrazným orientačním bodům v terénu, ale povedlo se mi docílit mého nejlepšího výsledku jelikož jsem chyboval pouze na třech kontrolách s celkem 6 trestnými minutami. V orientační části jsem udělal dvě drobné chyby, když jsem těsně minul kontroly a musel jsem se vracet."
Dalším členem české výpravy reprezentující Strakonice byla Kateřina Jeníčková, která obsadila 9. místo, což neodpovídalo jejím představám, jak sama řekla: ,,Vytyčila jsem si cíl být do 5.místa, což se mi bohužel nepovedlo. Udělala jsem oproti soupeřkám mnoho chyb v lokální orientaci. Jinak fyzicky jsem se cítila skvěle."
Druhý den byl ve znamení krátkého závodu - sprintu. V tomto závodě se Jiřímu Jeníčkovi tentokrát povedlo probojovat do elitní pětky - 5.místo. Kateřina Jeníčková překvapila soupeřky i sama sebe světovým bronzem. ,,Očekávala jsem, že bych mohla být do pětky, ale že vybojuji medaili to bylo pro mne trochu nečekané. V orientaci jsem udělala pár drobných chyb a ani na střelnici jsem se jich nevyvarovala a musela jsem navštívit několikrát 90 vteřin dlouhé trestné kolo, ale opět se ukázalo, že jsem přijela na šampionát fyzicky skvěle připravena. Zachovala jsem klid v klíčových chvílích, zkrátka vše klaplo, z medaile mám velkou radost."
Poslední den šampionátu dostal prostor týmový duch, když byly na programu štafety. Kateřina Jeníčková společně s výtečnou orientační běžkyní z Jindřichova Hradce Janou Benešovou zde dokázali obhájit titul vicemitryň světa z loňského roku ze Švédska v kategorii W20. Krásná tečka za světovým šampionátem.
A Kateřina říká: ,,Se svým působením na šampionátu jsem spokojena, pro mě velká motivace. Zároveň bych chtěla poděkovat lidem, bez kterých bych těchto úspěchů nedosáhla, v první řadě velké díky za podporu mé rodině, pak velké díky za skvělou fyzickou přípravu Jaroslavu Pudilovi, orientační přípravu Bedřichu Šafaříkovi a v neposlední řadě za skvělé biatlonové základy Janu Žákovi, všem patří ještě jednou velké díky."
A jak vidí předseda strakonického klubu Jiří Jeníček budoucnost orientačního biatlonu? „Příští rok se koná Mistrovství světa ve Finsku v městečku Mikkeli, doufám, že strakoničtí biatlonisté budou opět u toho, ale to záleží především na Českém svazu orientačního biatlonu a zajištění finančních prostředků.
V roce 2016 je Česká republika pořadatelskou zemí světového šampionátu a již teď hledáme vhodnou lokalitu, které splňuje jeden předpoklad a to, že v místě střelnice je i zmapován terén. V severských zemích tento problém nemají, jelikož jejich zákony jim umožňují zřídit provizorní střelnici přímo v místě mapy. Pokud se říká o biatlonu jak je to náročný sport z důvodu skloubení rychlého běhu a přesné střelby, tak o orientačním biatlonu to platí dvojnásob, jelikož je nutno se dokonale orientovat v terénu a mapě a zvolit nejlepší postup k další kontrole."
A co čeká dál strakonické biatlonisty? Nyní se strakoničtí těší na třetí kolo českého poháru v letním biatlonu, které se odehraje v Bystřici pod Hostýnem předposlední prázdninový víkend.
Datum konání: 13.05.2023
Zveme vás na slavnostní otevření nového skateparku Na Křemelce, které proběhne v sobotu 13. května. Areál se otevře ve 12:00 a...
Datum konání: 13.05.2023
¤¤¤ JARNÍM STRAKONICKEM NA KOLE ¤¤¤ Registrace zájemců o účast na akci proběhne v době od 8:30 do9:00. Registrace a startovné je zdarma. Trasy...
Cílem webu Živý region je infornovat o dění na Strakonicku, Blatensku, Vodňansku, Volyňsku a Horažďovicku, ale i Prachaticku, Vimpersku nebo Písecku. Chceme pomoci jednotlivcům nebo organizacím dát vědět o jejich činnosti. Nabízíme pomocnou ruku a bezplatný prostor pro prezentaci všem, kteří pořádají sportovní, kulturní nebo i úplně jiné akce pro veřejnost.