Na tuto prapodivnou otázku jsme se snažili nalézt odpověď na první besedě nové sezóny cyklu Zelené otazníky. Naše pozvání ochotně přijal vedoucí Odboru životního prostředí strakonické radnice Ing. Jaroslav Brůžek. Téma bylo natolik široké, že jsme byli všichni zvědavi, jak bude beseda pojata.
Základní myšlenka byla probrat nejdůležitější úspěchy, ale i neúspěchy posledních let v oblasti ochrany strakonického životního prostředí a pokusit se shrnout plány, vize a směr, kterým by se Strakonice mohly nebo měly v letech budoucích na tomto poli ubírat. Beseda nebyla rozdělena do dvou částí - na přednášku a diskuzi - jak tomu bývá mnohokrát zvykem, ale obě části se rovnoměrně prolínaly, což vždy považuji za lepší variantu.
Není divu, že z plánované hodiny a půl se nakonec vyklubal čas dvojnásobný, který navíc utekl velmi rychle. Strakoňákům byla většina probíraných témat velmi blízká, a tak se živě zapojovali se svými poznatky a názory. Tematické okruhy ne nepodobné konkrétním úsekům Odboru životního prostředí strakonické radnice byly probrány z teoretického pohledu i z pohledu konkrétních kauz - ať už s pozitivním, nebo negativním výsledkem.
A nebyly to vždy záležitosti mediálně propírané. U okruhu „půda" byla řeč o nutnosti oživení a znovuobydlení městského centra a zbrždění rozrůstání chapadel satelitů za jeho hranice právě do oblastí kvalitní zemědělské půdy. V souvislosti se špatnou kvalitou půd byla připomenuta kauza splachů ornice v ul. Pohraniční stráže a ostatních lokalitách.
V oblasti ochrany zvířat byla zmíněna mezi městy vynikající úroveň psího útulku a také narůstající počet nahlášených případů týrání zvířat. Strakonická radnice se kontinuálně věnuje i ochraně krajinného rázu, kde byly některé bitvy úspěšné, některé už méně. Velké úspěchy zaznamenávají Strakonice i v oblasti ekologické výchovy, což potvrzuje řada významných ocenění. Na úseku lesnictví se úředníci nejvíce potýkají se zneužíváním nedokonalosti legislativního aparátu, týkajícího se zalesňování pozemků po těžbě a černých těžeb.
Stálým problémem, nejen v lesích, jsou pak černé skládky. Navazující problematice kácení dřevin rostoucích ve městě už bylo na stránkách našeho časopisu věnováno poměrně dost prostoru. Úřednický aparát v této oblasti funguje ve Strakonicích dobře a zodpovědně. Vznikající nesrovnalosti jsou tak ve většině případů většinou otázkou mentality a svědomí samotných občanů.
To bylo výborně parafrázováno panem Brůžkem jeho osobní zkušeností od německých kolegů. Ti prý vůbec nedokázali pochopit, jak může být u nás běžným důvodem pro podání žádosti ke kácení stromu padání listí nebo jeho stínění. Na besedě k připomenutí zaznělo i několik bodů „vybojovaných" společnými silami v rámci minulých Fór zdravého města (vyhlášení VKP v pískovně V Holi, zahájení jednání o lokalitě Stará řeka, výstavba kompostárny nebo překladiště odpadů).
Velmi dynamickým odvětvím je okrasná výsadba, kterou mají všichni možnost posoudit při svých toulkách městem. V posledních několika málo letech se postupně upouští od ornamentálních výsadeb, které jsou vhodné jenom pro některé lokality, a testují se trendy zcela nové (letničky z přímého výsevu - Strakonická louka, trvalkové výsadby „Tanec trav" nebo zakomponování okrasných druhů zeleniny).
V tomto a dalších tématech se stávají Strakonice pojmem i mimo hranice republiky díky konaným konferencím, které mají velký potenciál do budoucna a mohly by se věnovat i oblastem, které jsou ve Strakonicích běžnou praxí, ale v ostatních městech příliš nefungují (např. zapěstovávání náhradních výsadeb apod.). U tématu odpadů jsme hodně hovořili o systému třídění, svozu a prodeje druhotných surovin.
Poslední část besedy byla věnována úsekům ovzduší a vodního hospodářství. Zde byla nejviditelnější stavba nových objektů a provozů na úpravu vody.
Samozřejmě že ani na odboru životního prostředí se nedaří všechno podle představ úředníků a samotných občanů. Jsem však rád, že i druhá strana mince byla ukázána a do problematických oblastí bude věnována o to větší energie.
Pro mě osobně je největším pozitivem znovupoznání faktu, že strakonický Odbor životního prostředí může být při správném přístupu rovnocenným partnerem při naplňování společných cílů a budu rád, když bude oboustranně prospěšná spolupráce i nadále pokračovat.
-jj-
Článek vyšel v listopadovém čísle časopisu Kompost. Celé číslo najdete zde.
Datum konání: 22.08.2025 - 24.05.2025
Zveme vás na 1. ročník multižánrového hudebního festivalu, který se koná tam, kde na to nejste zvyklí. Na louce u řeky pod...
Datum konání: 24.05.2025
Pavel Čadek je mladý český písničkář doprovázející se na violoncello - je tak jediný svého druhu. Dostal se do povědomí posluchačů...
Cílem webu Živý region je infornovat o dění na Strakonicku, Blatensku, Vodňansku, Volyňsku a Horažďovicku, ale i Prachaticku, Vimpersku nebo Písecku. Chceme pomoci jednotlivcům nebo organizacím dát vědět o jejich činnosti. Nabízíme pomocnou ruku a bezplatný prostor pro prezentaci všem, kteří pořádají sportovní, kulturní nebo i úplně jiné akce pro veřejnost.