Léta se v Krumlově mluvilo o chybějícím hudebním klubu, který by zajišťoval pravidelnou živou produkci. Sen mnohých, nikdy nedovedený do konce, zrealizoval až místní nadšenec Miroslav Mleziva.
Krumlovský závod uzavřela nábytkářská firma Jitona již před více než 10 lety a od té doby prostory chátrají. Plánuje se proměna v obchodně-administrativní centrum, ale prozatím je jejich nejvýraznější součástí právě FabriČKa.
Areál bývalé továrny si vyhlédl Miroslav Mleziva, podnikavec a muzikant, který v minulosti přivezl do Krumlova třeba Lucii a na začátku 90. let provozoval hudební klub v nedalekém Větřní. S nápadem vzniku klubu oslovil majitele areálu a tomu se myšlenka líbila: „Dal nám k dispozici prostory za férových podmínek, je ochotný a chce začlenit klub i do svých budoucích plánů. FabriČKa tu bude vždycky vítaná, i když možná na jiném místě," vysvětluje další z provozovatelů klubu, Tomáš Karlík.
Ten se k „duchovnímu otci" FabriČKy přidal v její druhé, právě běžící sezóně. Vznik klubu jako původem Krumlovák sledoval, ale zprvu se nijak úzce neangažoval. Působí hlavně v Praze v hudební agentuře, která přiváží zahraniční kapely tvrdšího ražení a pořádá i festival Brutal Assault. „Pořád jsme s Mírou naťukávali možnost spolupráce, sám jsem se chtěl i víc vracet sem domů. Nakonec jsme se dohodli, že minimálně tuhle sezónu budu mít na starosti program, produkci, reklamu apod." vysvětluje Tomáš.
Splněný sen bez čísla popisného
Rekonstrukce prostor do podob hudebního klubu probíhala svépomocí. „Míra jako manuálně maximálně šikovný člověk se do toho pustil vlastníma silama, zapojení byli kamarádi, příbuzní, prostě kdo co uměl, tak to udělal, zbytek provedly firmy," přibližuje Tomáš proces vzniku. „Byl to v podstatě prázdný betonový skelet, chyběla elektrika, odpady, voda..." vypočítává.
Zásadní bylo zajistit dobré akustické podmínky. „Myslím, že prostor se povedlo vyladit akusticky velmi dobře. Je to dílo i našeho dvorního zvukaře Thomase Macháče, kterému se vše povedlo nastavit tak, že zvukově je klub na své podmínky nadprůměrný, i když vždycky jde samozřejmě všechno udělat i líp," věří Tomáš. A dodává, že proměny zatím nekončí, na podobě klubu se pořád pracuje, dolaďují se a vymýšlejí nové detaily, aktuálně se třeba vylepšuje parkoviště před klubem.
Co naopak nechybělo, byla a je jedinečná industriální atmosféra místa, která je jednou z přidaných hodnot tohoto krumlovského centra živé hudby.
„Pokaždý, když sem přijíždí kapela, říkají mi, že se trochu báli. Při příjezdu vidíš nějakej takovej polorozbořenej areál, adresa: ulice Za Jitonou, která nemá ani číslo popisný," přibližuje produkční. „Pak sem ale vlezeš a vidíš hezkej, zabydlenej klub v industriálním stylu. Tohle kapely kvitujou," nepochybuje Tomáš.
Klub se k původnímu charakteru prostor skutečně hlásí, na stěnách nechybí nejrůznější autentické cedule připomínající průběh pracovního procesu, původní jsou i hodiny a světla nad barem nebo barové židle...
Ke stropu už se neskáče
FabriČKa se profiluje jako čistě hudební klub, otevřeno bývá jen v pátek, popřípadě v sobotu, v době koncertů. Na pivko po středeční pracovní šichtě sem nezajdete, ani by to nedávalo smysl, třeba i kvůli poloze, která je tak trochu mimo hlavní tep města. I Tomáš si uvědomuje, že pro někoho to může být problém: „Z mého pohledu to mimo město není, ale řada lidí je nastavená tak, že jakmile to není kolem náměstí, je to v uvozovkách daleko. Na druhou stranu, tady klub nikomu nevadí, neřešíme stížnosti na hluk a hned nad námi je velké sídliště, takže lokace špatná není."
Takřka ideální je klub po kapacitní stránce, která odpovídá malému městu krumlovského typu. Optimální kapacita se odhaduje na 300 návštěvníků. A svá maxima už si FabriČKa zakusila, vyprodáno bylo při úplně prvním koncertu, kdy klub přivítal místní Pub Animals, ale naplnit prý dokáže taky Krucipüsk.
S nízkou návštěvností ve Fabričce problém nemají. Jádro příchozích je podle všeho krumlovské, ale složení se liší akce od akce. „Když uděláme třeba bigbítovou kapelu, sjede se víc lidí z okolních vesnic, něco alternativnějšího zase zajímá spíš lidi z města," doplňuje Tomáš. „Krumlováci sem chodí rádi, jsou vděční za možnost živé muziky. Chodí pravidelně, i když nadšení první sezóny už se samozřejmě neopakuje. Teď už lidé FabriČKu berou jako jeden z dalších podniků ve městě, časem zevšedněla, že by někdo skákal radostí do stropu, že tu je, to už se neděje," vysvětluje.
Co se dramaturgie týče, program se snaží být především žánrově rozmanitý. V klubu už hrál leckdo, od kapel typu Arakain, přes klasické klubovky jako Sto zvířat, Vypsanou fixu, po Blue Effect nebo svébytnou Vltavu.
Produkce přiváží převážně domácí kapely, i když vystoupila zde už i předkapela slavné Metalliky, dánští Mnemic. Většímu podílu zahraniční muziky brání jednak omezený provoz klubu, se kterým se programy kapel na evropských turné těžko slučují, jednak trošku nepřející poloha samotného Krumlova, který leží mimo obvyklou trasu kapel na cestě: Praha - Brno - Ostrava. Tomášův dlouhodobý cíl ale je přivézt větší zahraniční kapelu: „Rád bych sem přitáhl nějakou nejlépe hardcorovou, americkou kapelu, přesně tomu je tenhle kraj nakloněn."
Vytvořit FabriČKovskou komunitu
Přáním provozovatelů je dosáhnout toho, aby lidé pravidelně sledovali dění v klubu. „Nejradši bych byl, kdyby se podařilo vybudovat tvrdé jádro lidí, kteří sem budou chodit pravidelně. Zatím přicházejí podle toho, který styl je jim blízký," vypráví Tomáš.
Jeho vzorem pro FabriČKu je plzeňské Divadlo pod lampou, které podle Tomáše funguje krásně komunitně a dělá podobné akce jako Krumlovští. „Můj cíl je vytvořit fabričkovskou komunitu - lidi, kteří sem budou chodit na pivko a zároveň nebudou mít problém kouknout se půl hodiny na kapelu, i když to není vyloženě jejich styl, jak to funguje ve větších městech."
Bude to ale ještě dlouhá cesta, i kvůli muzikantskému mýtu o Jihočeších, který Tomáš připomíná: „90 % kapel ti řekne, že jak jedou do jižních Čech, mají už lehký svrbění, protože Jihočeši nejsou tak spontánní, nebaví se na koncertech. Jsou to typy lidí se založenýma rukama, mají tendenci hodnotit tu kapelu ve stylu, tak se nám teda předveďte." Tahle nechvalná pověst náš region asi předchází, ale FabriČKa patří mezi ty kluby, které ji chtějí měnit k lepšímu.
K lepšímu chtěl Tomáš Karlík změnit i kuřáckou kulturu klubu. Ten byl první sezónu celý kuřácký, Tomáš ale začal prosazovat tendenci, k níž se uchýlili v jeho pražské agentuře. „Dohodli jsme se, že všechny koncerty, co po republice děláme, budou nekuřácké. Nezajímá nás, jaké k tomu má ten klub podmínky, děláme to pro kapely, pro lidi, pro nás. Je to striktní a neobvyklý, nikdo to u nás ještě nedělá, ale je to evropský trend."
O téhle vizi musel přesvědčit Míru Mlezivu, kterému se myšlenka nekuřáckého klubu sice líbila, ale z pozice někoho, kdo při akcích stojí i za barem, dobře věděl, jak těžké bude o tom přesvědčit lidi. „Zatím jsme se dohodli na kompromisu, udělali jsme nekuřácký sál, máme tam blikající cedule během koncertu a funguje to docela dobře. Nakonec jsou lidi i sami rádi a my máme krásný koncerty bez kouře," pochvaluje si prozatímní výsledek Tomáš.
Přibude letní pódium
Na závěr si ještě povídáme o tom, jak se provoz takového hudebního klubu vyplatí finančně. Tomáš konstatuje, že je to každoměsíční, ale rozhodně ne ztrátový boj. „Provozovat v dnešní době klub je problém i ve větších městech, natožpak na okresním městě typu Krumlov, který je periferií a občas je problém sem kapely dostat." Je jasné, že žádné velké peníze v tomhle byznysu neleží, člověka to musí bavit, což Tomáš potvrzuje: „Musíš mít nadšení, občas si říkám, že je to spíš služba lidem."
Ze strany města zůstává FabriČKa trošku ve stínu nepřeberného množství dalších kulturních možností, které Český Krumlov nabízí. Na přístup radnice si klub sice nemůže vůbec stěžovat, nějaká malá částka v rozpočtu v podobě dotace na ně zbývá, ale větší podpora klubu, který je jedinou alternativou živé muziky ve městě i širokém okolí, by se hodila. „Řada akcí vychází tak, že jsme těsně v mínusu, takže i jemná podpora ze strany města by klub nakopla. Nebyli bychom tak ve stresu, jestli pozvat kapelu, u které se bojíme, jak to dopadne, jestli vůbec lidi přijdou," uzavírá Tomáš.
Provozovatelé hledají i další možnosti, jak využít prostory areálu. V blízkosti klubu stojí zastřešená hala s pódiem, bez boků, a FabriČKa se tak vysune na léto ven. „Rádi bychom tam kromě koncertů na jaře a v létě pořádali i jiné kulturní a společenské akce, bavíme se o májce s ohněm a živou kapelou nebo o závěrečné exhibici Českého poháru ve skateboardingu," dodává Tomáš a láká na úvodní koncert: 23. května zahraje ve venkovním prostoru kapela Buty.
FabriČKa klub. Za Jitonou, Český Krumlov. Funguje od března 2012.
www.fabrickaklub.cz
Cestování je vždy spojeno i s jídlem a poznáváním nových chutí. Cestovatelské přednášky propojené s jídlem.
Držitelka cen Anděl a Apollo vystoupí se svou kapelou i ve Vimperku. Anna Vaverková je hudebnice z Prahy, momentálně sídlicí v Berlíně,...
Cílem webu Živý region je infornovat o dění na Strakonicku, Blatensku, Vodňansku, Volyňsku a Horažďovicku, ale i Prachaticku, Vimpersku nebo Písecku. Chceme pomoci jednotlivcům nebo organizacím dát vědět o jejich činnosti. Nabízíme pomocnou ruku a bezplatný prostor pro prezentaci všem, kteří pořádají sportovní, kulturní nebo i úplně jiné akce pro veřejnost.