Dne 2. 5. 2015 jsme se vydali na naší tradiční květnovou vycházku nebo spíše výlet pořádaný ZO ČSOP v Blatné zastoupené členem ČSO RNDr. Petrem Pavlíkem. Úvodní setkání proběhlo na malém parkovišti při Paštické silnici. Zde na nás čekal již p. Petr Louda se svou paní, Roman Muláček, početná veřejnost a samozřejmě i chycení ptáci určení ke kroužkování.
Předtím proběhl krátký výklad p. Pavlíka o významu kroužkování, o ptáku roku, kterým je letos potápka černokrká, a přitom všem se ještě pozorovala obloha, zda se neobjeví nějaký nenadálý ptačí letec. Vlastní koužkování proběhlo se zasvěceným výkladem p. Loudy a zkušené asistence jeho paní.
Oba tvoří dokonalý sehraný tým, který maximálně šetří chycené opeřence z hlediska času v držení kroužkovatele i jemné manipulace s ptačími tělíčky. Ke kroužkování se dostavili: pěnice hnědokřídlá, rákosník obecný, budníček menší a strnad obecný. Všichni opeřenci byli odborně prohlédnuti a představeni veřejnosti s příslušným výkladem.
Po zhlédnutí kroužkování jsme se vydali k rybníku Kaneček, kde se již začali tvořit z účastníků pozorovací hloučky, a tak naší pozornosti a pozornosti vedoucího akce p. Pavlíka neunikli pěnice černohlavá, budníček menší, slavík obecný (5x), kukačka obecná, strakapoud velký, skřivan polní, lyska černá, kopřivka obecná, polák velký, labuť velká, potápka malá a volavka popelavá.
Na drobojeť také došlo, takže byli ze šnečí fauny pozorováni: hlemýžď zahradní, páskovka keřová, plzák španělský, plzák hnědý, žihlobytka stinná, skleněnka průsvitná a zemounek lesklý.
Třešničkou na dortu bylo dle slov p. Pavlíka spatření páru koroptví polních mezi rybníkem Kanečkem a Pýchou. K poslednímu jmenovanému rybníku jsme se vydali cestou necestou. Odměnou byla návštěva jeho hezkého okolí. Tento rybník není tak přerybněn, a tak je zde dostatek živin i pro drobné živočichy a tím i pro ptáky. Nejvíce zde bylo spatřeno volavek popelavých, pak lysek černých.
Na hladině jsme viděli potápku roháče. Ve vzduchu plachtili rackové chechtaví. Byla i potápka malá. Závěrem pozorování bylo možno vidět pár hus velkých s malými housaty. Husí rodinka se předvedla plynulou plavbou u protějšího břehu rybníku.
Cesta zpět vedla od rybníku Pýcha s přihlédnutím k Drážskému rybníku, u kterého se nám představila čejka choholatá. A pak už se šlo s povídáním do Blatné. Pan Pavlík nás upozornil na výstavu tematicky zaměřenou na přírodu Blatenska v místním muzeu. Což byl ten pravý cíl, který jsme mírně prochladlí a mokří potřebovali.
A tak jsme naši cestu nasměrovali přesně tam a nelitovali jsme. V příjemné expozici muzea jsme kromě dětských kreseb zvířat, zejména ptáků, mohli vidět přírodovědné exponáty, v insektáriích chovaný hmyz a jiné bezobratlé. Na stěnách muzea byly rozličné fotografie zvířeny a konec expozice tvořila výstava ke skautingu.
Jen nám na výstavu zbylo málo času, protože jsme po necelé hodině museli pospíchat na vlak. Ale i tak to šlo přes blatenský park s ochočenými daňky, kteří se starali, co mají lidé dobrého v kapsičkách.
Cesta do Strakonic proběhla rychle, uschli jsme od deště a přivezli jsme si kupu pěkných zážitků. Akci spřátelených ornitologů jsme posílili počtem 20 účastníků, z toho 5 dětí. A protože i z Blatné a okolí přišlo hodně lidí, dosáhl celkový součet přes 50 osob.
Archiv čísel časopisu kompost zde.
Datum konání: 22.08.2025 - 24.05.2025
Zveme vás na 1. ročník multižánrového hudebního festivalu, který se koná tam, kde na to nejste zvyklí. Na louce u řeky pod...
Datum konání: 24.05.2025
Pavel Čadek je mladý český písničkář doprovázející se na violoncello - je tak jediný svého druhu. Dostal se do povědomí posluchačů...
Cílem webu Živý region je infornovat o dění na Strakonicku, Blatensku, Vodňansku, Volyňsku a Horažďovicku, ale i Prachaticku, Vimpersku nebo Písecku. Chceme pomoci jednotlivcům nebo organizacím dát vědět o jejich činnosti. Nabízíme pomocnou ruku a bezplatný prostor pro prezentaci všem, kteří pořádají sportovní, kulturní nebo i úplně jiné akce pro veřejnost.