Struktura tradiční vesnické zástavby v sobě zrcadlí kontinuální historický vývoj. Kromě domů pro bydlení jsou v ní zakotveny další objekty, stavby, které sloužily především pro potřeby zemědělství. Sýpky, stodoly, stáje…v řadě případů prázdné objemy bez využití. Jak tyto prostory smysluplně využít představuje návrh od Progres ateliéru.
Ovocná zahrada v nevelké vesnici na Domažlicku v sobě ukrývá starou cihelnou stodolu o rozměrech 14 x 9m. Díky tehdejší řemeslné zručnosti a fortelnosti stavebních materiálů se objekt zachoval po více jak sto letech ve výborném stavebně - technickém stavu.
Prostor v prostoru
Specifické zadání investora vybízelo architekty od počátku k aplikování zcela odlišného přístupu. Vyřešit na pozemku v rámci velmi omezeného rozpočtu (cca 1 milion Kč) celoroční bydlení pro jednoho až dva lidi s možností krátkodobého ubytování až pro šest dalších osob. Najít nejvhodnější způsob využití pozemku a stodoly s důrazem na zachování genia loci místa.
Nabízelo se několik standardních možností jak toto zadání vyřešit. Zbourat stodolu a na jejím místě postavit nový objekt, nebo stodolu ponechat pro technické účely a řešit její rozšíření přístavbou či kompletní rekonstrukce pro účely bydlení. Ani jedna z variant nenaplňovala očekávání a především finanční limity dané investorem.
Důkladným rozborem a zkoumání potenciálu místa, stavby, vznikl nestandardní koncept - vložení do stávajícího objemu nový zcela nezávislý organismus, který maximálně využívá výhod stávajícího objektu. Tato vestavba se propisuje do exteriéru pouze třemi okenními otvory, které přivádějí do interiéru potřebné světlo a sluneční paprsky. Její tvar se přizpůsobuje stávajícím nosným konstrukcím stodoly. Vestavba je navržena jako rostoucí organismus v čase. V první etapě bude zrealizována přízemní část o výměře 53 m2, zajišťující veškerý komfort celoročního bydlení dvou osob. V další fázi pak může vzniknout patrová část, která poskytne zázemí pro krátkodobé ubytování dalších třech až šesti osob. Pokud by i ani tato kapacita nestačila, umí na to „organismus“ vestavby reagovat - přibude další vývojový článek, nový prostor.
Plášť jako ochranný štít
Stávající konstrukce vymezující objekt stodoly vytvářejí jakýsi ochranný plášť chránící nové vložené konstrukce vestavby. Díky tomu je možné vestavbu provést velice jednoduše jak po stránce konstrukční, tak ekonomické. Vestavba není namáhána povětrnostními vlivy, které představují vítr, voda nebo sníh. Nové konstrukce jsou tedy de facto v prostředí nevytápěného interiéru. Optimálním řešením je použít systém lehké dřevostavby two by four založený na prefabrikovaných betonových patkách. Fošnová konstrukce vyplněná tepelnou izolací je finančně nenáročná a výhodná i z hlediska rychlosti výstavby. Vnější plášť přízemní části je proveden z velkoformátových obalových překližek. Patro tvoří rámová konstrukce opláštěná polykarbonátem s dutinkami. Jedná se o poloprůhledný materiál, který zajistí prostup přírodního světla ze stodoly do interiéru patra v plné ploše konstrukce. V interiéru jsou pak použity tradiční, přirozené materiály, dřevěné podlahy a bílé omítky.
Stávající objekt stodoly má celkovou užitnou plochu 100m² a obestavěný prostor 917m3. Parametry nové vestavby jsou následující, celková užitná plocha bez teras 78m² a obestavěný prostor 338m3.
PROGRES ATELIER byl založen Vojtěchem Kaasem a Janem Kalivodou v roce 2006. Zabývá se celým spektrem tvorby od urbanismu přes různé typologické druhy (zejména občanské stavby a stavby pro bydlení), rekonstrukce až po drobné měřítko interiéru.
Napsáno pro časopis Dům a zahrada 1/2013
Zveme vás na 1. ročník multižánrového hudebního festivalu, který se koná tam, kde na to nejste zvyklí. Na louce u řeky pod...
Divadelní soubor J. K. Tyl z Českých Budějovic, v režii Romana Kříže uvádí nejslavnější detektivní hru Agathy Christie. Vychutnat si ji...
Pohádka podle předlohy příběhu Karla Jaromíra Erbena, hudby Angela Michajlova a textů Eduarda Krečmara. Pro Divadelní soubor Natalie Venturové napsal scénář Radovan Snitil, který...
Cílem webu Živý region je infornovat o dění na Strakonicku, Blatensku, Vodňansku, Volyňsku a Horažďovicku, ale i Prachaticku, Vimpersku nebo Písecku. Chceme pomoci jednotlivcům nebo organizacím dát vědět o jejich činnosti. Nabízíme pomocnou ruku a bezplatný prostor pro prezentaci všem, kteří pořádají sportovní, kulturní nebo i úplně jiné akce pro veřejnost.