Strakoňák Michal Štěpánek vydal novou knihu, která svítí ve tmě

PříběhKulturaKultura

Strakoňák Michal Štěpánek vydal novou knihu, která svítí ve tmě

NAD VEČERNÍ ČERNÍ

Pohádka na dobrou noc, jejíž ilustrace svítí ve tmě?! Ano! Příběh o malé tmě, která nalezne ztracenou sebedůvěru a štěstí, tak představí dětem tmu v trochu jiném světle. V takovém, ve kterém se nemusejí bát a mohou klidně a spokojeně usínat.

Před dvěma lety jsem své dceři Johance vymyslel na dobrou noc krátký příběh o malé tmě, aby se nebála při usínání. A zabralo to! Může to tedy fungovat i u jiných dětí! Bude z toho knížka pro děti! Jak ale zhmotnit něco tak abstraktního jako je tma? Štěstí mi ale přálo. Oslovil jsem ilustrátorku Nikolu Logosovou, která měla již po prvním přečtení jasnou představu o podobě hlavní hrdinky. A vyčarovala z písmen textu černobílý (jak jinak) svět malé tmy, že to daleko předčilo mé očekávání. Oslovili jsme poté ke spolupráci grafičku Zuzanu Lednickou, které se plánovaná kniha zalíbila a navrhla celkový grafický koncept. Původně malou knížku zvětšila a vymyslela luminiscenční prvek. Heuréka! V knize budou svítit po nasvícení ilustrace a také obálka!  Knížkou chceme ukázat, že tma v dětském pokoji nemusí být nepřátelská a strašidelná. Není potřeba si schovat nohy pod peřinu. Naše kniha umožní dětem vcítit se do života malé tmy, která má své trápení, setká se s posměchem, ale nakonec nalezne ztracenou sebedůvěru a bude šťastná. Řada ilustrací včetně mnoha skrytých budou po nasvícení ve tmě svítit. Zážitek pro děti a rodiče je při čtení na dobrou noc tedy zaručený. 

https://www.youtube.com/watch?v=YdSbWQr05ss

 

* Kniha artefakt, kniha, která se bude vyjímat a zářit na nočním stolku vaší ratolesti *

autorem textu je Michal Štěpánek, knihu ilustrovala Nikola Logosová

Knihu je možné zakoupit na https://www.facebook.com/nakladatelstvi.lux/

 

Kdo jsme?

Michal Štěpánek (1984) studoval na Filozofické fakultě ZČU humanistiku se specializací na religionistiku. V roce 2014 mu vyšla sbírka SVÍ/TÁ/NÍ a v roce 2018 poeticko-filosofická knížečka Světlo v klíčové dírce. Své básně publikoval v almanachu Řezbáři stínů, Básníci Strakonickačasopisu Tvar, Milk & Honey, na webu básnické skupiny XXVI, Totemu nebo v rozhlasovém pořadu Zelené peří Miroslava Kováříka. Vedle básní se věnuje tvorbě pro děti. Jeho třetí autorská kniha Nad večerní černí vyjde v nakladatelství Lux, které založil.

Nikola Logosová  (1992) je absolventkou UPRUM - Ateliéru Ilustrace a grafického designu pod vedením Mgr. A. Juraje Horvátha. Ilustrovala řadu autorských knih: Opuštěně (Běžíliška, 2015), Rekomando (tamtéž), Přechod Rudým mořem (Meander, 2017), Klub divných dětí (Host, 2019), Svět je kulatý (Pikola, 2020). Za obrazovou reportáž New York zine obdržela první místo v kategorii studentských prací soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2017. Za knihu Pozor doktor! Dějiny medicíny v sedmi dnech (2019) získala 1. místo v soutěži Zlatá stuha a roku 2020 se stala ilustrátorkou roku 2019 v soutěži Czech Grand Design.  

Zuzana Lednická (1974) vystudovala navrhování a technologii výroby hraček na Střední uměleckoprůmyslové škole a grafický design u prof. Zdeňka Zieglera na UMPRUM. V roce 1995 nastoupila do Studia Najbrt a od roku 2001 ho s Alešem Najbrtem spoluvlastní a spoluvede. Je držitelkou řady cen za design, mezi jinými i bronzové medaile ze soutěže o Nejkrásnější knihu světa roku 2012 za knihu o Libuši Niklové nebo ceny Type Directors Club 2016 za projekt Typo 9010. Vedle vizuálních stylů pro Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech a knih o designu a výtvarném umění se v poslední době pohybuje v zásadě ve dvou polohách: dlouhodobých společensky odpovědných spoluprací pro dospělé (Spolek Dcery politických vězňů 50. let, Česká alzheimerovská společnost, reSite) a tvorby pro děti (spolupráce s Petrem Niklem a Nikolou Logosovou, knihy Nech ten mech, Pozor doktor!, Svět je kulatý, nebo festival mini).

Vloženo: 06.01.2021
facebook Google Plus e-mail Tisk
Reklama

Další aktuální články z kategorie Region

Ze Strakonic do vesmíru / Václav Kubeš

Datum konání: 22.12.2020 - 01.02.2021

Výstava fotografií Václava Kubeše na Artwall Strakonice (ul.Želivského).   Videoreportáž z instalace fotografií je v tomto odkazu - https://www.facebook.com/events/390314692193914/?active_tab=discussion Stránky Astrofoto ze Strakonic - https://www.facebook.com/AstrofotozeStrakonic

Výstava

Ze Strakonic do vesmíru / Václav Kubeš

Divadlo v parku V. / Park Open!

Datum konání: 12.06.2021

Pátý ročník malé přehlídky lokálních divadelních souborů v Rennerových sadech, letos se zahraničním hostem a večerním představením pro dospělé. Doprovodný program...

Pro dětiDivadlo

Divadlo v parku V. / Park Open!

Parkbouda Vimperk BUDE!

Datum konání: 01.05.2021 - 30.09.2021

Pokud vše dobře dopadne, provoz zahájíme už na přelomu května/června, o tom vás ale budeme včas informovat! Jedno je jistý už...

KoncertDivadloPřednáška, besedaUdálost

Parkbouda Vimperk BUDE!www.zivy-region.cz

Home|Sport|Region|Kavárna|Služby|Inzerce                        Napište nám |Administrace

Cílem webu Živý region je infornovat o dění na Strakonicku, Blatensku, Vodňansku, Volyňsku a Horažďovicku, ale i Prachaticku, Vimpersku nebo Písecku. Chceme pomoci  jednotlivcům nebo organizacím dát vědět o jejich činnosti. Nabízíme pomocnou ruku a bezplatný prostor pro prezentaci všem, kteří pořádají sportovní, kulturní nebo i úplně jiné akce pro veřejnost.

facebook Google Plus e-mail Tisk
www.zivy-region.cz on facebook
© 2014 Živý region