Mezinárodní hudební festival Dobršská brána

KoncertKulturaKoncert

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána

Festival navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou a vytváří tak svým charakterem jedinečnou hudební událost, která by na české hudební scéně těžko našla srovnání. 

Festival je výjimečný tím, že současně dává nový impulz k setkávání světových hudebníků a českého publika na místě pro mnohé návštěvníky netradičním, přesto s dlouhou tradicí, a to také hudební, přesto však mimo tradiční české metropole. Důkazem skutečnosti, že zaměření festivalu bylo vykročení tím správným směrem je úspěch dosavadních pěti ročníků, podpořený hudebními ohlasy ze strany publika a recenzemi hudebních kritiků, na kterém se v průběhu dvou dnů posluchačům představují interpreti z Anglie, Francie, Německa, Rakouska, Švýcarska, Běloruska, Nizozemí, Francie, Senegalu, Argentiny, Slovenska, Maďarska, Litvy, Polska a ČR. a ČR. V prázdninovém měsíci srpnu tak probíhá v jižních Čechách akce se vskutku evropským přesahem.

Festival Dobršská brána nabízí osvěžující vhled do světa soudobé hudby bez dramaturgických kompromisů a formálního žánrového zařazení interpretů. Ti ve tvorbě, kterou představí, volně přechází mezi žánry a kombinují prvky lidové hudby s jazzem a komorní hudbou. Tomu odpovídá i konkrétní dramaturgie festivalu a jeho motto „Brána do světa hudby“. Jednotlivé koncerty festivalu se uskutečňují na různých místech Dobrše. Komorní koncerty v kostele Zvěstování Panny Marie, některá vystoupení v areálu tvrze a zámku, jiná u kaple sv. Jana a Pavla. Posluchači i hudebníci se tak seznamují s historickou Dobrší a jejími památkami zblízka.

Záměrem dramaturga je představit v každém roce na festivalu v jihočeské Dobrši přední evropské a světové hráče na konkrétní nástroj, kteří v České republice v letech blízkých předchozích konkrétnímu festivalovému ročníku nevystupovali. Známí čeští či zahraniční muzikanti a uskupení se představují ve skladbách, pracující s improvizací, ale také s historickým původem či ve skladbách a národními lidovými motivy, prostor dostávají představení intonace a celkové hudební pohotovosti. Znít tak hudba staré i zcela současné, aktuální, vznikající právě v okamžiku vystoupení. 

Jednotícím prvkem šestého ročníku festivalu je tentokrát nástroj trubka. Tu uslyšíme v různých kombinacích, ve volné improvizaci. Zazní tak jazz různorodý, ve všech podobách a barvách, i lidové písně, skladby, komponované na odkazu národního folkloru i kompozice určené přímo pro ty které konkrétní interprety nebo interpretky.

Nad festivalem převzal záštitu pan Karel Schwarzenberg.

Hlavní partneři festivalu v roce 2022 jsou Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Jihočeský kraj, Nadace Život umělce a ČEPS, a.s.

Místo konání:
Dobrš
Datum konání:
19.08.2022 - 20.08.2022
Vloženo: 08.07.2022
facebook Google Plus e-mail Tisk
Reklama

Další aktuální články z kategorie Region

SLAVNOSTI KAŠE 2023

Datum konání: 24.06.2023

Bohatý kulturní program, slavnosti se konají po celý den, probíhají soutěže o největšího jedlíka a nejlepšího kuchaře, hlavní host večera -...

Pro dětiKoncert

SLAVNOSTI KAŠE 2023

Dotkni se Písku 2023

Městská slavnost   Letošní městská slavnost „Dotkni se Písku“ bude probíhat od 9. do 11. června na několika scénách - na Velkém náměstí,...

UdálostPro dětiVýstavaKoncert

Dotkni se Písku 2023

Prime orchestra

Datum konání: 15.06.2023

PRIME ORCHESTRA - Rock Sympho ShowTento soubor již vyvolal senzaci v mnoha zemích! V Polsku, Německu, Estonsku, Lotyšsku, Finsku a svojí...

KoncertUdálost

Prime orchestrawww.zivy-region.cz

Home|Sport|Region|Kavárna|Služby|Inzerce                        Napište nám |Administrace

Cílem webu Živý region je infornovat o dění na Strakonicku, Blatensku, Vodňansku, Volyňsku a Horažďovicku, ale i Prachaticku, Vimpersku nebo Písecku. Chceme pomoci  jednotlivcům nebo organizacím dát vědět o jejich činnosti. Nabízíme pomocnou ruku a bezplatný prostor pro prezentaci všem, kteří pořádají sportovní, kulturní nebo i úplně jiné akce pro veřejnost.

facebook Google Plus e-mail Tisk
www.zivy-region.cz on facebook
© 2014 Živý region