JOSEF SYNEK – MILAN DOUBRAVA | ZNOVU SPOLU

VýstavaKulturaVýstava

JOSEF SYNEK – MILAN DOUBRAVA | ZNOVU SPOLU
JOSEF SYNEK – MILAN DOUBRAVA | ZNOVU SPOLU
Anotace
V duchu dlouhodobé koncepce galerie, kdy příležitost dostávají v každém ročním výstavním cyklu také regionální umělci, nabízí galerie výstavu dvou jihočeských rodáků a kamarádů, malíře Josefa Synka a sochaře Milana Doubravy. Dodnes je spojuje nejen spoluzaložení skupiny Kruh 89, ale i láska ke krajině a jižním Čechám. Jejich díla si nehrají na umění, jsou součástí života a jsou krásná, poctivá, tryskají z potřeby, ne z touhy zavděčit se publiku, podlézat komukoliv, vyhovět vkusu příjemců.
JOSEF SYNEK se narodil v r. 1944 v Blatné, kde žije a pracuje. Vyučil se jako automechanik a v tomto oboru také celý život pracoval. Přestože je malíř samouk, velmi rychle se včlenil mezi profesionály. Ve své profesionální výtvarné činnosti se věnuje malbě, kresbě, grafice a kovové plastice. Jeho tematický záběr je široký. Velmi často maluje typické jihočeské vesnice, zátiší s květinami nebo personifikovaná zvířata. Nevyhýbá se ani figurální tvorbě. Rád experimentuje se jmény, písmeny, číslicemi, součástkami stavebnic a strojů. Z jeho obrazů vyzařuje optimismus a čistá dětská fantazie. V současné době se věnuje především malbě, kresbě a kovové plastice.
Svoji první výstavu uspořádal společně s Jaroslavem Fiedlerem v roce 1969 v Blatné. V roce 1989 založil spolu s dalšími jihočeskými výtvarníky tzv. skupinu Kruh 89. Je členem Asociace jihočeských výtvarníků a Unie výtvarných umělců a držitelem mnoha ocenění. Za svoji tvorbu získal řadu ocenění, např. AMO 79 Šumperk, Bienále kresby Liberec 1984, Intersalon 2000 České Budějovice a Junge Kunst 2000 Pasau. Zúčastnil se nespočtu Kolektivních výstav a uspořádal řadu samostatných výstav doma i v zahraničí, v Česku, Rakousku, Německu, Itálii, Irsku, Norsku, Slovensku, Francii, Polsku atd. Je zastoupen v soukromých a státních sbírkách jak doma, tak i v zahraničí: muzea – České Budějovice, Blatná, Strakonice a galerie – Ostrava, Vysoké Mýto, Vodňany.
MILAN DOUBRAVA se narodil v r.1946 v Českých Budějovicích, ale dětství strávil v Hrdějovicích. Vystudoval keramickou školu v Bechyni, které vděčil za svou lásku k umění. Od dětství kreslil. V polovině 70. let se přestal věnovat malbě a začal sochařit. Je autorem mnoha pozoruhodných soch a přibližně jedné desítky velkých realizací v krajině. Pracoval se dřevem v mnoha podobách včetně větví a prkýnek, hlínou, sádrou, betonem, popílkem, cihlami, papírem, dráty, které dokáže příležitostně doplnit i kostí, peřím či kousky umělé hmoty. Tyto materiály často citlivě barevně tónoval a spojoval do čistých forem dokonale zvládnutého sochařského řemesla. Jeho sochy nevznikaly rychle a náhodně, ačkoliv výsledek často velice jednoduše působí. Jedná se o portréty, postavy, události i krajiny, které jsou autorem předem promyšlené. Milan Doubrava žil a pracoval poslední léta v Modlešovicích u Strakonic. Na venkově vyrostl a na venkov se opět vrátil. Se stejným citem, jaký měli pro významná místa v krajině naši předkové, umisťoval do ní příležitostně i své sochy, také kříže. Krajina, kterou Milan často procházel, se stávala nejen místem, kde sochy stojí, nebo by stát mohly, stávala se také silným zdrojem inspirace pro další tvorbu v ateliéru.
V zimě se věnoval kresbě a malbě. Neustrnul v jedné dosažené formě, tvaru či materiálu a stále objevoval nové možnosti a způsoby vyjádření.
Milan Doubrava 1. 9. 2017 zemřel.
---------------------------------------------
Vernisáž se koná v neděli 3.10.2021 ve 14:00.
Hudební doprovod Jiřina Marešová Dvořáková - cembalo;, Michal Hrubý - klarinety.
Improvizace na staré motivy.
Výstavu uvedou Martin Gregora a Jakub Doubrava.
Výstava potrvá do 29.10.2021
---------------------------------------------
GALERIE SE TĚŠÍ V ROCE 2021 PODPOŘE V RÁMCI DOTAČNÍCH PROGRAMŮ JIHOČESKÉHO KRAJE A MINISTERSTVA KULTURY ČR
Místo konání:
Galerie CoCo, Dobrš
Datum konání:
03.10.2021 - 29.10.2021
Vloženo: 30.09.2021
facebook Google Plus e-mail Tisk
Reklama

Další aktuální články z kategorie Region

Otevírá SPOT, nízkoprahový klub pro děti a mládež z Vodňan a okolí

Datum konání: 01.11.2021

Nezisková organizace PREVENT 99 otevírá ve Vodňanech novou sociální službu, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Služba bude poprvé otevřena 1. 11. 2021 od 14 hod. Klub...

UdálostPREVENT 99 z.ú.

Otevírá SPOT, nízkoprahový klub pro děti a mládež z Vodňan a okolí

Winterbergova poslední cesta – Jaroslav Rudiš

Datum konání: 12.11.2021

Talkshow s renomovaným spisovatelem o knize, která se odehrává mj. i ve Vimperku.

Přednáška, beseda

Winterbergova poslední cesta – Jaroslav Rudiš

Movember21 / Petr Šprachta

Datum konání: 11.11.2021 - 12.12.2021

This fall on ArtWall Strakonice. Petr ŠprachtaMOVEMBER2111.11. - 11.12. 2021 Galerie bezmála padesáti knírů napříč staletími, kulturami a osobnostmi.Výstava kreseb na podporu hnutí...

Výstava

Movember21 / Petr Šprachtawww.zivy-region.cz

Home|Sport|Region|Kavárna|Služby|Inzerce                        Napište nám |Administrace

Cílem webu Živý region je infornovat o dění na Strakonicku, Blatensku, Vodňansku, Volyňsku a Horažďovicku, ale i Prachaticku, Vimpersku nebo Písecku. Chceme pomoci  jednotlivcům nebo organizacím dát vědět o jejich činnosti. Nabízíme pomocnou ruku a bezplatný prostor pro prezentaci všem, kteří pořádají sportovní, kulturní nebo i úplně jiné akce pro veřejnost.

facebook Google Plus e-mail Tisk
www.zivy-region.cz on facebook
© 2014 Živý region