VýstavaKulturaVýstavaMěKS Strakonice
Vernisáž výstavy u příležitosti 100. výročí narození strakonického rodáka, akademického malíře Jiřího Rejžka. Obrazy, kresby, grafika.
Záštitu nad výstavou převzal starosta města Strakonice Ing. Pavel Vondrys.
Jiří Rejžek se narodil 16. 2. 1914, zemřel 28. 9. 1986
Otec i děd byli kaligrafové. Zájem o kreslení v něm probudil ředitel Hadraba. Často vzpomínal i na řídícího učitele, strýce Marka z Jinína. V letech 1925 - 1933 studoval osmileté strakonické gymnázium. Jeho výtvarný vkus tehdy hodně ovlivňoval malíř-dekoratér vinohradského divadla Jarko Dvořák Šumavský.
Zásadní role při rozvoji Rejžkova talentu však připadla ak. mal. Václavu Polívkovi, který na zdejším gymnáziu působil v období 1922 - 1945. Byl to také Polívka, kdo Jiřího Rejžka v roce 1933 doporučil ke studiu na soukromé malířské škole Bratří Boháčů, kteří měli svůj ateliér na Malostranském náměstí. Zde se zdokonalil zejména v kresbě hlavy a figury. Hlavním přínosem jejich školení však bylo dokonale zvládnuté řemeslo. Tato škola se stala dobrou malířovou průpravou k dalšímu studiu na vysoké škole architektury a pozemního stavitelství 1933 - 1939, kde se stává jeho učitelem O. Blažíček spolu s Cyrilem Boudou a J. Sejpkou.
Členství ve S. V. U. Mánes znamenalo pro mladého výtvarníka osobní seznámení s velikány malířské tvorby: Václavem Špálou a Emilem Fillou, ale také Vincencem Benešem. Vstup do pomyslné arény malířského dění před vznikem protektorátních Čech byl obrazem s názvem „Na cestu" z roku 1937.
Tato časové období nazývají někteří výtvarní kritici obdobím Rejžkovy krajinářské cesty, která mimo jiné vedla k účasti na soutěži obrazů s námětem historicky symbolických krajin uvažovaných jako výzdoba foyeru Národního divadla. Vznikla tak monumentalizující plátna „Prácheň", „Blaník". Tato plátna byla pak součástí kolektivní expozice vystavené v roce 1952 v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Práce na obrazech přinesla i seznámení s národním umělcem Vlastimilem Radou. Další osudové setkání bylo s Vincencem Benešem.
Rok 1948 znamenal pro Rejžka nástup jeho dlouholeté pedagogické činnosti. Do roku 1965 působil na svém bývalém „mateřském" gymnáziu ve Strakonicích a v 70-tých letech na pedagogické škole v Prachaticích. Léta 70. přinášejí pro Rejžka intezivnější zájem o Šumavu, vzniká cyklus obrazů přírody. Jiří Rejžek výrazně obohatil výtvarné dění regionu. Bydlel v ulici Zvolenská a tvořil v ateliéru Na Stráži (dnes galerie pana Martana). V mnoha domácnostech, organizacích i podnicích visí jeho obrazy. V muzeu ve Strakonicích je celý fond.
Datum konání: 22.08.2025 - 24.05.2025
Zveme vás na 1. ročník multižánrového hudebního festivalu, který se koná tam, kde na to nejste zvyklí. Na louce u řeky pod...
Datum konání: 24.05.2025
Pavel Čadek je mladý český písničkář doprovázející se na violoncello - je tak jediný svého druhu. Dostal se do povědomí posluchačů...
Cílem webu Živý region je infornovat o dění na Strakonicku, Blatensku, Vodňansku, Volyňsku a Horažďovicku, ale i Prachaticku, Vimpersku nebo Písecku. Chceme pomoci jednotlivcům nebo organizacím dát vědět o jejich činnosti. Nabízíme pomocnou ruku a bezplatný prostor pro prezentaci všem, kteří pořádají sportovní, kulturní nebo i úplně jiné akce pro veřejnost.