NOVÁ KNIHA Jak zní svět / Hiromi Ogata

PříběhZajímavostKultura

NOVÁ KNIHA Jak zní svět / Hiromi Ogata

Hiromi Ogata a Pavel Janštovi (Vodňany)

Jak to začalo

Chvilku po svatbě, to se psal rok 2017, jsem seděla s manželem u jihočeské snídaně. Položila jsem ruku na stůl a cítila něco lepkavého. Chtěla jsem to popsat svému muži a řekla: „Tady je něco BETA BETA.” Pavel tomu nerozuměl. „Ne, že je něco jakože lepkavého - ale BETA BETA. Nic víc nic míň. A jak se to řekne česky?”

S překvapením jsem zjistila, že čeština takový zvukomalebný výraz nezná. Manželovi se BETA BETA zalíbilo a začali jsme spolu v tomto duchu mluvit. Vzájemné inspirace je víc než dost: Kočka tak nedělá jenom MŇAU, ale i ŇÁ; ryby zas ŠPLOUCHY ŠPLOUCH nebo PAŠA PAŠA. Jak byste ale zvukomalebně popsali jemné vlasy nebo písek na pláži? Jaký zvuk má ticho?

V japonském slovníku najdeme tisíce příkladů zvukomalebných slov. Lidé je běžně používají v komunikaci a denně si i nové výrazy vytvářejí. Když to jde v japonštině, proč by to nešlo i v češtině? A protože byli podobně jako manžel zvukomalebnými slovy osloveni i další čeští kamarádi, rozhodla jsem se o nich vytvořit knihu – s hlavním hrdinou kocourkem Kosmosem.

Okolo nás vždycky něco nějak zní.

Jsou zvuky, které se slyší. Některé se ale neslyší, zato se „vidí“, „cítí” nebo „představují”. V japonštině se popisují všechny tyto zvuky slovy a lidé často tvoří nová slova podle aktuální situace a osobního pocitu. A druzí si jejich význam představují a zkouší uchopit, o čem je řeč, a díky tomu se vzájemně obohacují. Nejde tedy o správné či nesprávné používání jazyka, ale JAK ZNÍ SVĚT PODLE VÁS.

A nejenom v japonštině. Můžeme to dělat i my… třeba jako Karel Čapek. Zvuky, pocity, metodické a rytmické kadence převáděl do slov, vytvářel nová slova, hrál si s nimi a maloval slovy, aby jeho jazyk nebyl jen jazyk informací, ale aby budil ve čtenáři představivost a cit. A dělal to tak krásně, že si ho zamilovaly generace dětí i dospělých.

Kocourek Kosmos by byl rád pro Vás inspirací, abyste obohatili svůj jazyk a náš svět I Vy! Vždyť bez Karla Čapka by nebyl ve většině světových jazyků ani „robot“...

... a ještě něco navíc

KOSMOS… připomíná Vám něco tento název?

Pro nás (Hiromi a Pavla) jsou to zejména tři věci: 

 

Kocourek KOSIMO, který se dva a půl roku proháněl u nás na zahradě.

 

KOSMOS se také jmenuje v japonštině rostlina, která Hiromi připomíná i v Čechách dětství v Japonsku (v češtině nese příznačný název „Krásenka” a je z čeledi hvězdnicovitých).

 

A do třetice KOSMOS odkazuje i k vesmíru – vždyť už samo použití zvukomalebného slova je vlastně pokusem vyjádřit, co člověk vidí, cítí a představuje si ve vztahu s celým světem – v malém (mikroKOSMICKÉM) i velkém (makroKOSMICKÉM) měřítku. Tedy jde o UNIVERZÁLNÍ jazyk.

Kdo jsme?

Hiromi

malířka, grafička, básnířka, bohemistka

Narodila jsem se v Japonsku. Do dvou let jsem vyrůstala v Brazílii. Vystudovala jsem bohemistiku na Tokijské univerzitě cizích jazyků a Univerzitě Karlově v Praze. V Tokiu jsem absolvovala kurzy grafiky a pro autory kreslené knihy.  www.hiromi.cz

 

Pavel

konceptualista, autor haiku, cestovatel, komunální politik 

Vyrostl jsem ve Vodňanech. Na Univerzitě Karlově jsem vystudoval politologii. Statický humanitní obor jsem prokládal hodinami Dialogického jednání (DAMU) a Kontaktní improvizace (HAMU). Dlouhodobě navštěvuji kurzy Rétoriky a Tvůrčího psaní.

 

HiP

Společně vedou od roku 2018 neformální haiku skupinu, jež se každý měsíc potkává ve Vodňanech. V prosinci 2019 vydali knihu haiku Pupalka – výběr básní v českém i japonském znění z dvanácti vodňanských setkání s haiku.

 

ArtMap 

Nakladatelství, které se zaměřuje na vydávání a podporu autorských knih, původních textů současných českých umělců, doposud nezpracovaných témat z oblasti umění a aktuálních textů o vizuální kultuře. Naší vydavatelskou činností chceme narušovat hranice mezi knižní a uměleckou tvorbou, mezi literaturou a výtvarným uměním a přinášet nová nebo dosud opomíjená témata. www.artmap.cz

UUUL

Unikátní Universální Umělecká Laboratoř. Česká organizace profesionálů v oboru dětských muzeí, ukotvená hlubokou znalostí její americké a západoevropské tradice. Spojujeme kulturní formy (výtvarné umění, divadlo, tanec, animaci) s inovativními cestami ve vzdělávání. www.uuul.cz

Kniha byla podpořena v kampani HITHIT, kterou úspěšně završila před Vánoci 2021 a nyní je v prodeji v knihkupectví ArtMap. 

https://knihy.artmap.cz/jak-zni-svet-s-kocourkem-kosmosem----hiromi-ogata/

https://www.youtube.com/watch?v=m9i08Q_kX8o

Vloženo: 06.01.2021
facebook Google Plus e-mail Tisk
Reklama

Další aktuální články z kategorie Kavárna

27. ročník sborníku Zlatá stezka

Zlatá stezka: Sborník Prachatického muzea. Roč. 27. Prachatice: Prachatické muzeum, 2020, 398 s. ISBN 978-80-87421-46-8. Jubilejní sborník k 85. narozeninám Paula...

KulturaUdálost

27. ročník sborníku Zlatá stezka

Iluzionista

Nenapravitelný milovník divadla a notorický amatér předvádí během jednoho večera vše, co by chtěl každý znalec scénických umění vidět –...

KulturaDivadloVolyňská kultura

Iluzionista

Strakoňák Michal Štěpánek vydal novou knihu, která svítí ve tmě

NAD VEČERNÍ ČERNÍ Pohádka na dobrou noc, jejíž ilustrace svítí ve tmě?! Ano! Příběh o malé tmě, která nalezne ztracenou sebedůvěru a...

KulturaPříběh

Strakoňák Michal Štěpánek vydal novou knihu, která svítí ve tměwww.zivy-region.cz

Home|Sport|Region|Kavárna|Služby|Inzerce                        Napište nám |Administrace

Cílem webu Živý region je infornovat o dění na Strakonicku, Blatensku, Vodňansku, Volyňsku a Horažďovicku, ale i Prachaticku, Vimpersku nebo Písecku. Chceme pomoci  jednotlivcům nebo organizacím dát vědět o jejich činnosti. Nabízíme pomocnou ruku a bezplatný prostor pro prezentaci všem, kteří pořádají sportovní, kulturní nebo i úplně jiné akce pro veřejnost.

facebook Google Plus e-mail Tisk
www.zivy-region.cz on facebook
© 2014 Živý region