Živý region STRAKONICKO


Doktorka z domu Trubačů

Přednáška, beseda

Doktorka z domu Trubačů

Literárním pořadem provází PhDr. Jiří Prášek a Mgr. Ludmila Prášková.

V letošním roce si připomínáme 123 let od narození Vlasty Kálalové z Bernartic, jedné z nejpozoruhodnějších českých žen 20. století. Vystudovala medicínu a mluvila několika evropskými a orientálními jazyky. Na počátku dvacátých let odjela do Turecka a nedlouho poté do Íráku. V Bagdádu provozovala lékařskou praxi a založila nemocnici. Tam se vdala a narodily se jí dvě děti. Po několika letech se vrátila zpět do Československa a pobývala s rodinou střídavě v Praze a v rodných Bernarticích. Poslední den války, 8. května 1945, při řádění německých vojáků přišla o manžela i obě děti a sama byla těžce raněna. Poslední část svého života věnovala boji za mír. Zemřela v roce 1971 v písecké nemocnici a spolu se svými nejbližšími odpočívá navždy na bernartickém hřbitově.

O jejím osudu vydala svědectví spisovatelka Ilona Borská v knize „Doktorka z domu Trubačů“. Kniha se pro svou oblíbenost dočkala mnoha vydání a stala se základem literárního pásma, které o životě MUDr. Vlasty Kálalové Di Lottiové připravili právě Jiří a Ludmila Práškovi.

Místo konání:
Společenský sál Šmidingerovy knihovny, Strakonice
Datum konání:
02.05.2019
Čas konání:
17:00
Vstup:
20/10Kč
Vloženo: 24.04.2019
facebook Google Plus e-mail Tisk
Reklama


www.zivy-region.cz

Home|Sport|Region|Kavárna|Služby|Inzerce                        Napište nám |Administrace

Cílem webu Živý region je infornovat o dění na Strakonicku, Blatensku, Vodňansku, Volyňsku a Horažďovicku, ale i Prachaticku, Vimpersku nebo Písecku. Chceme pomoci  jednotlivcům nebo organizacím dát vědět o jejich činnosti. Nabízíme pomocnou ruku a bezplatný prostor pro prezentaci všem, kteří pořádají sportovní, kulturní nebo i úplně jiné akce pro veřejnost.

facebook Google Plus e-mail Tisk
www.zivy-region.cz on facebook
© 2014 Živý region