Nakladatel Jan Medek klade důraz na dlouhodobé budování značky a upozorňuje, že stěžejní je umět prodat své produkty.
Co vás přivedlo k tak nejistému povolání, jako je knižní vydavatel?
Úplně na začátku byl literární server Epika.cz, který funguje dodnes. V roce 2007 pak vznikl nápad, že vydáme sborník. Měl ovšem řadu formálních nedostatků. Postupně jsem si koupil první mašinu na dělání vazby, ale neměl jsem tehdy moc zkušeností s organizací, takže jsem udělal spoustu začátečnických chyb. Dnes už jsem zkušenější, mám lepší stroje. Jako odrostlejší generace chci podporovat ty mladší, abychom tu vůbec měli nějakou kulturu, protože když se to nebude dělat, tak to špatně skončí.
Profiluje se Epika nějak?
Snažím se být někde mezi klasickým nakladatelstvím a copycentrem. Nechci ale vydávat úplně cokoliv, usiluju o jistou kultivaci, alespoň co se týče grafické podoby, a zakládám edice. Třeba edici české poezie pokládám za průřez bez ohledu na hodnocení. To jednou vyhodnotí někdo, kdo si to vezme jako studijní materiál, jako svědectví doby.
Jak vlastně takové nakladatelství funguje?
Moje firma stojí v podstatě na určitém know-how, na specifickém a ojedinělém způsobu ruční výroby, který není příliš drahý. To znamená, že celou knihu jsem schopen udělat sám, případně ve spolupráci s někým dalším, a to za poměrně málo peněz. Musel jsem se naučit různé možnosti tisku, což je klíčové, a vázání. Nakladatelství si na sebe nevydělá, takže ho financuju z výroby. Granty žádné nemám, spoléhám na sponzory, protože bez nich to dost dobře nejde. Stát zkrátka nemá peníze na všechno, já od něj nedostávám ani korunu. V Hradci se o kulturu celkem stará muzeum nebo infocentrum – a jelikož fungují ze státních peněz, mohou si dovolit jít víc do mínusu než já. Postupně dokonce začínám financovat i cizí projekty.
Co všechno vydáváte?
Dnes už ročně vydám skoro 30 knih. Máme třeba program pro začínající autory, kteří si u nás mohou vydat knížku za dobrý peníz a v malém nákladu. Jedna ediční řada – poměrně populární – se týká historie Jindřichova Hradce, chystám se i na bibliofilie. Hodně důležité jsou právě regionální tituly, na něž se dá sehnat i nějaká malá dotace, navíc se toho víc prodá. S poezií a prózou je to špatné, tam se dá jedině doufat, že se objeví nějaký výjimečný autor. Teď jsem dělal s Jihočeským klubem Obce spisovatelů, s nímž úzce spolupracuju, sborník týkající se hororu, sci-fi a fantasy nazvaný Poselství píšťaly. Právě probíhá druhý ročník téhle soutěže.
Ovšem neomezujete se pouze na produkování knih.
Mám totiž slabost pro pořádání akcí. Organizujeme tady pod záštitou města Textík, což je patrně největší literární soutěž v jižních Čechách, která má i výtvarnou část. Zapojit se mohou i děti, kategorie jsou rozděleny na poezii a prózu, věkově do a od 15 let; uzávěrka je 15. ledna. Posledního ročníku se zúčastnilo přes 260 účastníků. Dál zkoušíme i experimentální tvorbu, což je třeba projekt Dada kniha za jednu noc. Jde o to, že se jednoho večera sejdou autoři u piva a vytvoří celou knihu včetně grafiky. Dělali jsme taky literární slet na statku a chceme v tom pokračovat, samozřejmě se pokoušíme i o různá čtení a křty.
A co distribuce?
To je velký problém. Na produkci velkých nákladů nemám ani peníze, ani autory a taky nejsem součástí zaběhnutého vydavatelského systému. Distribuce spolkne spoustu peněz, takže ji v podstatě moc neprovozuju, nevyplatí se mi platit obchodníka. Účastním se různých trhů, poutí a něco se prodá přes internet. Knihkupectví si ode mě vezmou maximálně onu regionální literaturu.
Jakou literaturu sám čtete?
Já jsem technický typ, takže musím přiznat, že beletrii moc nečtu. Studuju spíš technickou literaturu k oboru, bez sebevzdělávání si svou profesi nedovedu představit. Perfektním zdrojem je v tomhle ohledu internet.
Zdeněk Brdek
Foto: Josef „Peparazzi“ Böhm
Vyšlo v Semtam 26: http://issuu.com/semtam/docs/semtam_26
Facebook: https://www.facebook.com/semtamcb
Info box:
Vydavatelství Epika
Miřiovského 678, Jindřichův Hradec
Malé soukromé vydavatelství Epika provozuje v Jindřichově Hradci filantrop a nadšenec Jan Medek. Vydává regionální literaturu, beletrii a organizuje řadu dalších aktivit.
www.epika.cz
Cestování je vždy spojeno i s jídlem a poznáváním nových chutí. Cestovatelské přednášky propojené s jídlem.
Držitelka cen Anděl a Apollo vystoupí se svou kapelou i ve Vimperku. Anna Vaverková je hudebnice z Prahy, momentálně sídlicí v Berlíně,...
Cílem webu Živý region je infornovat o dění na Strakonicku, Blatensku, Vodňansku, Volyňsku a Horažďovicku, ale i Prachaticku, Vimpersku nebo Písecku. Chceme pomoci jednotlivcům nebo organizacím dát vědět o jejich činnosti. Nabízíme pomocnou ruku a bezplatný prostor pro prezentaci všem, kteří pořádají sportovní, kulturní nebo i úplně jiné akce pro veřejnost.