Bronzové medaile jsou odměnou za celoroční práci

Basketbal

7. 5. 2014, Praha

Náš tým, který byl od začátku sezóny vítězem oblastního přeboru (bohužel v kraji není v kategorii U12 žádné jiné dívčí družstvo) se vypravil na Národní finále do Jičína. Družstvo doplnily čtyři mladší hráčky U11, které se vrátily z NF v Ostravě se stříbrnými medailemi.

Ve čtvrtek po poledni jsme nastoupili proti družstvu BK Prosek. Los nám přál a my jsme si věřili. Prosek jsme porazili rozdílem třídy 89:46, když do utkání nastoupily všechny hráčky. Pod košem řádila K. Laňková, protiútoky úspěšně zakončovala T. Soukupová a G. Němcová. Předváděli jsme hezký basket a hned si získávali sympatie přítomných diváků.

V podvečer nás čekal druhý soupeř základní skupiny C, OSK Olomouc. Hrálo se ve velké hale a po výhře v prvním utkání jsme se na soupeře doslova těšili. Nastoupili jsme s chutí a dařilo se vše, na co jsme sáhli. Poločasové vedení o 23 bodů položilo soupeře na lopatky, v hale už byli slyšet jen „naši". Rychlou hrou, protiútoky a úspěšnou agresivní obranou se zdvojováním jsme posílili ambice na pěkné umístění. Střelecky vynikaly V. Roučková a B. Suchanová, dařilo se zdvojování s úspěšným zakončováním M. Jánské, K. Balouškové, G. Němcové a V. Votavové.

Hezké slavnostní zahájení proběhlo na zimáku a nutno podotknout, že „zimák" byl v tuto chvíli tím nejpřesnějším pojmenováním dané situace. Díky Němců autobusíku, jsme se prochladlí, ale sušší (stále pršelo) rychle vrátili na ubytovnu a kupodivu se všechny hráčky těšily do postelí.

Sobotní dopoledne nás ve čtvrtfinálovém utkání čekal 2. tým ze skupiny A, tým BK Klatovy. Jeho skalp jsme už měli z Velikonočního turnaje a tak jsme v duchu pomýšleli na možné semifinále. Ale jak už to na turnaji bývá, každé družstvo si musí na turnaji vybrat „svůj zápas - blbec" a to se přihodilo i nám. Začátek jsme měli jako tradičně dobrý v 5. minutě 6:2 a pak to začalo. Jako by dal někdo na náš koš pokličku. Neproměňovali jsme vyložené šance, nebyly jsme schopny bez faulu ubránit nejlepší hráčky Klatov.

Poločasové vedení o 9 bodů a po třech faulech u klíčových hráček nevěstilo nic dobrého. Do 4. čtvrtiny jsme nastupovali se skórem +7 a značnou nervozitou. Ještě asi 3 minuty se odehrával vyrovnaný boj o každý míč a pak to přišlo. Závěrečné střelecké sólo K. Laňkové, které zvýšilo skóre na rozdíl 24 bodů. Obrovská radost děvčat, trenérů i fandících rodičů: „Jsme mezi 4 nejlepšími družstvy (výběry) v republice!!!!

Sobotní odpoledne a soupeř nad jiné zdatný HB Basket Praha (výběr Prahy). HB využilo možnosti pravidel a zařadilo do svého družstva další 3 nejlepší hráčky nepostupujících pražských týmů. Do utkání proti daleko herně i fyzicky vyspělejšímu družstvu Prahy nastupujeme s odhodláním soupeře potrápit a nedat mu nic zadarmo. Vyrovnaný stav držíme jen do 3. minuty zápasu. HB nás přehrává v doskocích na obou stranách, v úspěšnosti střelby, přesných přihrávkách i v rychlosti.

Přestože jsme prohráli 73:37, chci hráčky pochválit za snaživý výkon, rozehrávačky za výborné vedení míče, G. Němcovou za střelbu ze střední vzdálenosti, V. Votavovou a M. Jánskou za výbornou obranu. Jsme unavení a ne příliš v pohodě po vysoké porážce od HB. Večer se jdeme rozptýlit na kouzelníka a zařádit si do aquacentra. Nálada je opět skvělá.

V neděli přišlo to, na co jsme se celý rok připravovali a co jsme si už doma moc přáli. Zápas o medaili. Naším soupeřem byla SBŠ Ostrava. V zaplněné hale a pod dohledem televizní kamery jsme se pustili do soupeřek. Koncentrovaný a obětavý výkon, rychlé protiútoky přinášely i proti vyšším soupeřkám ovoce. Když jsme po 3. čtvrtině vedli o 19 bodů, zdálo se, že je již rozhodnuto. Soupeř, ale změnil pětky a do 4. čtvrtiny poslal pětku v nejsilnější sestavě. Její nápor se nám hned od začátku nepodařilo eliminovat.

Po čtrnáctibodové šňůře soupeře a zranění G. Němcové se z utkání stalo drama. Hráli jsme chaoticky, dokázali jsme zpomalit hru a přejít do postupného útoku. Hra se zlepšila až po návratu G. Němcové. Skvělý výkon v této čtvrtině odvedla V. Votavová. Závěrečný klakson, výhra o 6 bodů a zasloužené bronzové medaile přinesly děvčatům ohromnou radost a byly odměnou za celoroční tréninkovou práci.

Vidíte, že všechna ta dřina stojí za to, navždy vám zůstanou vzpomínky, zážitky a emoce, které obohatí váš život více než vašich vrstevníků sedících u počítačů.

BK Strakonice - SBŠ Ostrava 49:43

Střelci: Laňková 53, Roučková 43, Soukupová 38, Suchanová a G. Němcová 32, V. Votavová 31, Baloušková 28, Nepodalová 22, Jánská 17, Lukačevičová 16, Požárková 4, Junková 3 Sekáčová a S. Votavová 2, hrály Tomšovicová a Kornoušková.